ÇATI OLUK SİSTEMLERİ

ÇATI OLUK SİSTEMLERİ

ÇATI OLUK SİSTEMLERİ

              Çatı oluk sistemleri, genel olarak çatının özelliği ve modeline göre uygulanan, çatı kenarlarında bulunan ve su tahliyesini sağlayan kısımlardır. Bölgenin yağış durumuna göre farklı çatı oluk sistemleri kullanılabilir.

Çatı oluk sistemleri iki çeşittir:

Asma Oluk: Çatıların kenarlarında bulunan saçak kısmına kelepçe veya kancalarla monte edilen bu elemanlar PVC, bakır, çinko, galvaniz gibi çeşitli malzemelerden üretilirler. Çatı olukları çeşitli tekniklerle ve kullanılacak malzemenin özelliğine göre çatı ana karkasına sabitlenirler.

Gizli Oluk: Çatının saçak kısmına eklenen bir parapet duvarın arkasına yerleştirilen oluklardır. Gizli çatı olukları bakır, çinko malzemelerle yapılır ve dere yatağı içerisine bitümlü membran malzemeler uygulanarak su yalıtımı gerçekleştirilir.

Son yıllarda en fazla eksiz çatı oluk sistemleri kullanılmaktadır. Bu malzemede ihtiyacınız olan ebatlarda çatı olukları hazırlanarak çatı saçaklarınıza monte edilir. Eksiz çatı oluk sistemlerinin avantajı, tek parça olması sebebiyle su yalıtımı konusundan daha başarılı sonuçların elde edilmesidir. Ancak ister asma ister açık isterse eksiz oluk kullanılsın, tüm çatı su tahliye elemanlarının düzenli olarak bakımlarının yapılması gereklidir.

Saçak kısımlarında su oluğunun olmadığı ve beton zemin üzerinden yağmur ve kar sularının akarak tahliye borularına ulaştığı bir çatınız varsa, suyun yıpratıcı etkisi ile çatı kenarlarında bulunan beton yapının bir süre sonra yıpranarak tehlike yaratacağını unutmayınız. Beton her ne kadar mukavemeti yüksek bir malzeme olsa da, sürekli suya maruz kalması mutlaka deformasyona sebep olacaktır. Bu yüzden çatı saçaklarınızda oluk sistemi yoksa en kısa zamanda en uygun malzeme ile oluk sistemi kurdurmanız gerekir.

İhtiyacınız olan çatı oluk uygulaması için öncelikle çatınız hatasız ve su yalıtımı konusunda gerekli tedbirler alınmış şekilde olmalıdır. Çünkü çatınızın su yalıtımı yeterli değilse çatı oluk sistemi yaptırmanızın da pratikte bir anlamı olmayacaktır. Ancak çatı oluk sisteminiz yoksa, mükemmel bir çatı yalıtımı olmasının da herhangi bir faydası yoktur. Çatılar tüm kısımları ile bir bütündür. İdeal bir su yalıtımı için her alanın suya karşı uygun malzeme ve uygulamalar ile korumaya alınmış olması gerekir.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım