ÇATI YALITIM MALZEMELERİ

 

Çatı Yalıtım Malzemeleri

Çatı Yalıtım Malzemeleri

Binaların diğer kısımlarında olduğu gibi çatılarda kullanılan malzemeler de zaman içinde yıpranarak fonksiyonlarını yerine getirememeye başlarlar. Çatılar ise dış dünyaya en açık ve en fazla zarar gören bölümdür. Bu yıpranmayı mümkün olduğunca geciktirmek, binada ikamet eden insanlara iyi yaşam şartlarını maksimum düzeyde sağlamak için alınabilecek en basit önlemlerden biri çatı yalıtımıdır.

Çatı yalıtımı binaları dış dünyadan kaynaklanan su, sıcak ve soğuk hava, ses, rüzgar gibi olumsuz ve hayatı kalitesizleştiren etkilerden uzak tutar. Binaları suyun rutubet ve küf yapan etkisinden, ısı kaybından ve gürültüden koruyan çatı yalıtım malzemeleri ile uzun yıllar güvenle kullanmak ve korumak mümkündür. Çatı inşasında ister kaliteli ister kalitesiz malzeme kullanılsın, iyi bir izolasyon yapılmadıkça beklenen performans tam olarak sağlanmayacaktır. İzolasyon, her türden ve mimariden çatıya uygulanması mümkün olan bir çeşit koruyucu kalkandır.

Çatı yalıtım malzemeleri konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey malzemenin bütünlüğünde ve uygulamasında bir sorunun ve ihmalin olmamasıdır. Çatı yalıtım malzemeleri camyünü, taşyünü, strafor veya poliüretan içerikli üretilmektedir. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, önemli olan doğru şekilde uygulanmasıdır. Bir diğer önemli konu ise ısı yalıtım tabakasının su yalıtım tabakasının altına serilmesidir. Aksi bir uygulama ne su ne de ısı yalıtımından beklenen sonucu sağlamaz.

Çatı yalıtım malzemeleri ile çalışılırken ilk dikkat edilmesi gereken konu, uygulama yapılacak alanın iyi havalandırılmasıdır. Ayrıca işi yapacak kişilerin de maske ile çalışması gerekir. İkinci husus ise izolasyona uygun kalınlıkta yalıtım malzemesi kullanılmasıdır. Yalıtım malzemesinin hava geçirmeyecek şekilde döşenmesi ve hiç hava boşluğunun kalmaması gereklidir. Çatı kirişleri arasındaki mesafe de uygulama açısından önemlidir. Bu mesafeye göre malzemenin birkaç santim fazla kesilerek uygulanması şarttır. Çatı bu malzeme ile kaplandıktan sonra membran örtü uygulaması yapılır.

Çatı yalıtımının iyi bir usta tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. En küçük bir hava boşluğu veya parçalar arası birleştirmenin kötü uygulanması, yalıtımın hiçbir işe yaramamasına sebep olur. Bu yüzden çatı yalıtımı konusunda uzman bir firma ve ustalar tarafından uygulamanın gerçekleştirilmesi gereklidir.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım