ÇATI KAPLAMA SİSTEMLERİ

ÇATI KAPLAMA SİSTEMLERİ

ÇATI KAPLAMA SİSTEMLERİ

              Çatı kaplama sistemleri, tercihe ve ihtiyaca göre belirlenecek malzeme ile gerçekleştirilen çatı üstü kapatma uygulamalarında kullanılan ürünlere verilen genel isimdir. Binanın mimari tarzı, bina inşasında kullanılan malzemelerin özelliği, binanın taşıma kapasitesi, çatı alanının büyüklüğü, iklim, coğrafya hatta belediye imar mevzuatına göre çok farklı şekillerde uygulanan çatı kaplama sistemleri bulunur.

Ülkemizde hala en çok tercih edilen çatı kaplama sistemi kiremit çatılar olmakla birlikte yeni teknolojiye uygun üretilen ve çok fonksiyonel özellikler taşıyan çatı kaplama sistemleri de bulunmaktadır. Shnigle, membran malzeme, ondüline gibi çok çeşitli çatı kaplama sistemleri ile yeni mimari tarzlar yakalamak mümkündür.

Geleneksel niteliği yanında hala en çok tercih edilen malzeme olan kiremitlerin ise yeni teknolojiye uygun farklı model ve ebatlarda üretilenleri de çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Görsel anlamda binaları çok daha sıcak ve sevimli gösteren kiremit malzeme, suya dayanıklı ve yalıtkan yapısı ile çatıların vazgeçilmezleri arasındadır.

Ancak asıl önemli olan kaplama örtüsünün hangi malzemeden seçildiği değil, bu malzemeye uygun çatı altı sisteminin, su tahliye sisteminin, baca sistemlerinin, taşıyıcı iskeletin oluşturulmasıdır. İşte tüm bu uygulamaların tamamına çatı kaplama sistemleri denilmektedir. Çünkü çatılar her santimetrekaresi ile tam bir sistem oluşturur. Sistemin herhangi bir detayının yanlış yada eksik uygulanması bir süre sonra ortaya sorunların çıkmasına sebep olacaktır. Yeni bir ürün kullanmak bu anlamda tek başına yeterli değildir. Bu görsel anlamda bir katkı dışında hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yeni bir çatı sistemi oluştururken özellikle su ve ısı yalıtımının tüm çatı yüzeyine tam olarak uygulanması, su tahliye alanlarının doğru şekilde yerleştirilmesi, yalıtımlarının sağlanması gibi hususların da dikkate alınması gerekir.

Çatı kaplama sistemleri içinden hangisini tercih ederseniz edin, çatınıza tam olarak bu sistemi uygulayacak ve kusursuz bir iş çıkaracak bir firma bulmanız gerekir. Çünkü her usta her malzeme ile çalışamaz, çalışsa da gerekli şekilde uygulama yapamaz. Bu yüzden çatınız için en iyi çözümler ve seçenekleri görmek ve uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım