SULTANGAZİ ÇATI USTASI

SULTANGAZİ ÇATI USTASI

SULTANGAZİ ÇATI USTASI

         Ülkemizde 10 yaşın üstündeki binaların büyük kısmında kiremit çatı örtüsü kullanılmaktadır. Kiremit son 200 yıldır ülkemizin en fazla tercih edilen ve geleneksel hale gelmiş çatı kaplama malzemesidir. Yeni yapılan binalarda da kiremit kullanıldığı görülür. Ancak bu kiremitler modernize edilmiş, şekilleri daha farklı ve renkli seçenekleri ile karşımıza çıkar.

Kiremit çatı, hafif olduğu için binaya yük bindirmez, ekonomiktir, yalıtkandır, doğaldır, çevreye dost ve kolay bulunur bir malzemedir. Ancak toprak esaslı olduğundan dış etkilere karşı daha dayanıksızdır. Çabuk kırılır, rüzgardan daha çabuk etkilenir. Bu yüzden birkaç yılda bir kiremit çatıların elden geçirilmesi, aktarılması ve çatı zeminine ısı ve su geçirmemesi için izolasyonunun yapılması gerekir.

Kiremit çatılarda görülen bir diğer sorun da iskeleti oluşturan ahşap merteklerin zamanla tahrip olmasıdır. Uzun yıllar değiştirilmeyen mertekler doğal ahşaptan olduğu için yıpranır. Değiştirilmemeleri veya tamir edilmemeleri halinde çatıda çökme tehlikesi yaratırlar.

Kiremit altı örtüsü de zaman içinde yıpranarak su geçirmezlik özelliğini kaybeder. Bu da çatı zeminine yağışların sızmasına, sıcak ve soğuk havanın çatı boşluğuna direk etki etmesine sebep olur. Ayrıca kiremitlerin su dereleri, bacalar, su drenaj boruları ile bağlantı noktalarının da yalıtılması ve birbiri ile iyice birleştirilmesi gerekir. Kırılan ve kayan kiremitlerin çatı aktarma yöntemi ile yenileri ile değiştirilmesi ise tüm kiremitlerin kaldırılarak yeniden döşenmesi şeklinde yapılır. Bu uygulama esnasında kiremit altı örtüsü de değiştirilir.

Kiremit çatıların aynı zamanda çatı damının yalıtılması gerekir. Aksi takdirde soğuk ve sıcak havalarda ısı kayıpları yaşanması kaçınılmazdır. Bu da artan enerji harcamaları ve sağlıksız ev koşullarına sebep olur.

Çatınız kiremit olsun olmasın düzenli olarak belli bakım ve onarım işlerinin yapılması olmazsa olmazdır. İster eski ister yeni bina olsun, tüm çatılar bakım ve özen isterler. Bu konuda ise işinin ehli ve kaliteli uygulamalar yapan bir firmaya ihtiyacınız olacaktır. Uzun yıllardır çatı sektöründe hizmet veren firmamızın Sultangazi çatı ustası hizmetleri, binanız ve çatınız için ekonomik ve kaliteli çözümler konusunda aradığınız niteliktedir.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım