ÇATI SU İZOLASYONU

ÇATI SU İZOLASYONU

ÇATI SU İZOLASYONU

Binaların en üstünde bulunan çatılar yağmur ve kar sularının bütün yükünü ve kötü sonuçlarına maruz kalırlar. Binaların başka hiçbir yeri çatılar kadar su sorunu yaşamazlar. İster üstü açık teras çatı şeklinde olsun isterse eğimli ve kapalı çatı şeklinde inşa edilsin, tüm çatılar yağmur ve kar suları sebebiyle zaman içinde yıpranarak binalara su sızdırmaya ve hasar vermeye başlar. Çatının maruz kaldığı yağmur ve kar suyunun çatıda birikmesini önlemek ve tahliyesini sağlamak için yalıtım malzemeleri ile yapılan uygulamalara çatı su izolasyonu adı verilmektedir.

Çatı su izolasyonu yapılırken çatının ne amaçla kullanıldığına bakmak gerekir. Eğer açık ve kullanılabilir teras bir çatı varsa, üzerinde gezilip gezilmediğine göre farklı uygulamalar mümkündür. Ancak teras çatı ne amaçla kullanılırsa kullanılsın suyun tahliyesi için belli bir eğimde inşa edilmiş olması gereklidir. Bu eğim genellikle %1.5 olarak uygulanır.

Teras çatı su izolasyonu astar tabaka, buhar kesici, ısı tutucu tabaka, buhar dengeleyici tabaka, su yalıtım tabakası ve koruyucu tabaka olarak kat kat uygulanır. Her bir katın farklı bir amacı vardır. Böyle sistemli bir uygulama ile teras çatılarda sağlam bir su izolasyonu sağlanması mümkündür.

Eğimli çatılarda su izolasyonu daha komplike ve kapsamlı bir çalışma gerektirir. Eğimli çatılarda hem çatı altı örtüsünün hem de çatı zemininin uygun izolasyon malzemesi ile kaplanması gereklidir. Çünkü çatı örtüsünün su sızdırması çatı zeminindeki yalıtımın yıpranmasına ve bir süre sonra su sızdırmazlık ve ısı koruma özelliğini kaybetmesine sebep olur. Bu yüzden eğimli çatı su izolasyonu işleminin hem çatı örtüsünün altına hem zemine uygulanması şarttır.

Eğimli çatılarda kiremit altı yalıtım örtüleri polimer malzemeden üretilen ve uzun süre suyu geçirmeme özelliğine sahip malzemelerdir. Farklı isim ve içerikte üretilen bu malzemelerden çatıya en uygun olanı seçilerek uygulanır. Bunun yanında baca diplerinin, çatı saçaklarının, su oluk ve derelerinin de elden geçirilmiş ve izole edilmiş olması şarttır.

Çatı su izolasyonu işleriniz için firmamızın uzman ekibi ve ürün çeşitliliği ile tanışmak ve su yalıtımı işinizi sorunsuz çözmek için bizi aramanız yeterli olacaktır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım