KİREMİT TAMİRİ

KİREMİT TAMİRİ

KİREMİT TAMİRİ

          Kiremit çatı, çatı örtüsü olarak kiremitin kullanıldığı ve ahşap karkas döşeme ile inşa edilen çatıdır. Ülkemizde en fazla kullanılan ve en çok tercih edilen çatı malzemesi olan kiremitler, diğer çatı örtüsü malzemelerine göre daha kısa zamanda yıpranarak yenileme gerektirir. Yine de kiremitin hafif ve kolay uygulanabilen bir malzeme olması ve yalıtım özelliği sebebiyle kiremit çatı yapımı ve kullanımına devam edilmektedir.

Yanlış uygulamalar sebebiyle çok daha kısa sürede sorun çıkarabilen kiremit çatılarda düzenli olarak bakım ve tamir işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. İhmali halinde binaların su veya rüzgar sebebiyle zarar görmesi ve diğer sorunların yaşanması olasıdır. Bu sebeple kiremit tamiri konusunda özenli davranmak gerekir.

Kiremit tamiri yapılacak çatıda işe çatı iskeletinin kontrol edilmesi ile başlanır. Çünkü kiremit çatıların iskeleti genellikle ahşaptan oluşur. Ahşap malzeme ise zaman içinde yıpranarak çatı örtüsünün çökmesine sebep olacak sorunlar yaratabilir.

Kiremit tamiri yapılacak çatıda işe sağlam ve kullanılamaz hale gelmiş kiremitlerin tespit edilerek ayrılması ile başlanır. Kaldırılan kiremitlerden sonra kiremit altı örtüsünün ve iskeletin gözden geçirilmesi gerekir. Eğer yenileme veya onarım gerekiyorsa bu işlemlerin yapılması önemlidir.

Kırılan kiremitlerin yerine yenileri konularak yeniden kiremitlerin yerleştirilmesi sağlanır. Kiremit tamiri esnasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sağlam kiremitlerin zarar görmesinin engellenmesidir. İskeletin ve kiremit altı örtüsünün yenilenmesi ve kiremitlerin yeniden dizilmesinden sonra bacalar ve baca diplerinin bakım ve onarımı gerçekleştirilir. Bağlantı ve birleşme kısımlarında gerekli izolasyonun yapılması ve su sızıntısına sebep olabilecek sorunların giderilmesi de olmazsa olmazdır.

Çalışma alanı çatı olan kiremit tamiri işinde iş güvenliğini sağlayacak önlemlerin alınması da önemlidir. En küçük ihmal veya dikkatsizlik can kayıplarına veya sakatlanmalara neden olabilir. Bu hem iş sahipleri için hem de ustanın çalıştığı firma için istenmeyen bir sonuçtur. Aynı zamanda kiremit tamiri yapan ustanın dikkatli çalışması ve binadaki veya bina çevresindeki insanlara zarar vermemek için gerekli önlemleri alması şarttır.

Firmamızda kiremit tamiri hizmeti de verilmektedir. Çatı ile ilgili her alanda olduğu gibi kiremit tamiri konusunda da profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım